Atrakcje

Miłośnikom spacerów polecamy przechadzki po Równi Krupowej Dolnej i Górnej. Wszystkim spragnionym większego wysiłku - na pewno sprawi wiele radości spacer pobliską Gubałówkę. Do dyspozycji mają Państwo dwie drogi. Pierwsza szlakiem turystycznym, od strony Kotelnicy wiodąca ul. Tatary. Druga to przez ul. Szkolną... prosto pod stację kolejki na Gubałówkę. Odwiedzając Zakopane właściwie nie sposób nie odwiedzić Krupówek. Kilka równie ciekawych miejsc można obejrzeć idąc na spacer w kierunku Kuźnic – miejsca gdzie rozwijał się przemysł w Zakopanem. Mimo, że obecnie to miejsce kojarzy się bardziej z górami, świeżym powietrzem i tatrzańską przyrodą to kiedyś rozwijały się tam huty i kuźnie.

Muzeum Tatrzańskie - przy ulicy Krupówki 10 mieści się Muzeum Tatrzańskiego im. Tytusa Chałubińskiego. Charakterystyczna budowla, zaprojektowana przez Witkiewicza i Franciszka Mączyńskiego w stylu Zakopiańskim, wznosi się za sukiennicami zakopiańskimi. Jest to najstarsze i posiadające największą kolekcję muzeum w Zakopanem. Posiada cztery filie w Zakopanem min. Willa Koliba i galeria Hasiora. Za muzeum Tatrzańskim rozciąga się Górski Ogród Botaniczny, gdzie rośnie około 100 rodzajów drzew i krzewów górskich.

Kościół św. Rodziny - Jeden z bardziej charakterystycznych kościołów w Zakopanem. Wzniesiony w latach 1877 – 99, dzięki inicjatywie proboszcza Józefa Stolarczyka. Idąc Krupówkami można tam zobaczyć ludzi siedzących na długich kamiennych schodach prowadzących do samego kościoła. Zielony dach wieży kościelnej widać z wielu miejsc w Zakopanem, dzięki czemu może on służyć jako punkt orientacyjny. Duży udział przy projektowaniu kościoła św. Rodziny miał Stanisław Witkiewicz, projektując min. Kaplicę św. Jana Chrzciciela. Wewnątrz znajdują się rzeźbione ławy, konfesjonał i ambony oraz piękny, stary piec kaflowy.